Alkol Psikoteknik Belgesi 2023

Alkol Psikoteknik Belgesi 2023

Alkol Psikoteknik belgesi 2023 alkollü araç kullanma promilini aşan sürücülerin ehliyetine el konulduktan sonra, tekrar ehliyetlerini almak için girecekleri sınavdır. 2918 sayılı yasaya göre alkol kontrolü sırasında sürücünün yasal sınırların üzerinde alkol kullanımının tespit edilmesiyle ehliyetine el konmaktadır. İlk defa fazla alkol kullanımı yapan kişilerin ehliyetine 6 ay el konulmaktadır. Bu süre zarfında araç kullanmaları yasaktır. Yasağın çiğnenmesi halinde ceza ve yaptırımlar uygulanır. 

  1. kez fazla alkol kullanımından dolayı ehliyetine el konan kişiler 2 yıl boyunca ehliyetlerini kullanamazlar. Aynı hata 3. Kez tekrarlanması durumunda 5 yıl süreyle ehliyetlerine el konulur ve trafikten men edilirler. Bu süreçlerin ardından ehliyetlerini yeniden almak isteyen kişiler alkol Psikoteknik sınavına girerek bu belgeyi almaları gerekmektedir.
İstanbul'da SRC belgesi veren yerler

Alkol Psikoteknik sınavı 2023

Alkol Psikoteknik belgesi 2023 sürücü belgesine el konulan sürücülerin yeniden sürücü belgelerini almak için girecekleri bir sınavdır. Bu sınava girmek için ilgili birimlere başvuruda bulunmak gerekir. Ayrıca sürücü belgesine el koyma sürecinin bitip bitmediği kontrol edilmelidir. Ceza süresinin bitmesinin ardından sınava girilir. Bu sınav bu konuda profesyonel olarak çalışan psikologlar tarafından gerçekleştirilir. Sınava ilişkin birçok detay vardır.

Bu sınavda sürücülerin psikolojik tutumlarına bakılır. Refleks hızları, görüş açılarının genişliği ve muhakeme yetenekleri test edilir. Alkol Psikoteknik sınavı ile Psikoteknik belgesi almak için girilen sınav birbirleriyle benzerdir. Fakat ehliyete el konma nedenlerine göre değişiklik gösteren süreler vardır. Ehliyete el konma nedenine göre yeniden belge almak için girilmesi gereken sınavlar Psikoteknik sınavlardır. Adından da anlaşıldığı üzere alkol Psikoteknik sınavına sadece, ehliyetine fazla alkol kullanmalarından dolayı el konulan kişiler girmektedir. Ceza süresinin bitmesinin ardından alkol Psikoteknik sınavını geçen kişiler kısa süre içerisinde ehliyetlerini yeniden alabilirler.

Alkol Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Alkol Psikoteknik belgesi 2023 Sürücü belgesine el konulan kişilerin ceza sürelerinin bitmesini ardından alkol Psikoteknik sınavına girerek başarılı olmaları gerekmektedir. Sınavda başarılı olan kişiler alkol Psikoteknik raporu almak için trafik tescil büro amirliğine gitmelidir. Daha sonra kontrollerinin yapılmasının ardından ehliyet el koyma süreci bittikten sonra ehliyetlerini yeniden alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir