ODY Nedir, ODY Belgesi Nasıl Alınır? 2023

ODY Nedir, ODY Belgesi Nasıl Alınır? 2023

ODY nedir, ODY belgesi nasıl alınır? 2023 kapsamında ODY, orta düzey yönetici anlamına gelmektedir. Taşımacılık firmaları içinde yöneticilik pozisyonunda orta dereceli bir görev edinmek isteyenlerin sahip olması gereken belgeye ODY belgesi denmektedir. Karayolları Taşıma Kanunu içeriği taşımacılık yapan firmaların ODY bulundurmasını zorunlu tutmaktadır.

ODY Belgesinin Alınması

ODY nedir, ODY belgesi nasıl alınır? 2023 ile ilgili olarak taşımacılık hizmeti veren firmalarda yönetici olarak çalışmak için belge alınması gerekmektedir. Bunun için adaylar taşımacılık alanında yönetici olmak için;

  • İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilmiş olan eğitim kurumlarına başvurmalıdır.
  • ODY 1 belgesi için 82 saat, ODY 2 belgesi için 71 saat, ODY 3 belgesi için 89 saat, ODY 4 belgesi için ise 71 saat eğitim almalıdır.
  • Eğitimleri eksiksiz olarak tamamlayan adaylar Bakanlığa bağlı Milli Eğitim Müdürlüleri tarafından yapılan yazılı sınavda 100 üzerinde 70 puan almalıdır.

ODY nedir, ODY belgesi nasıl alınır? 2023 gereğince başarılı olan adaylar istedikleri alan bazında ODY belgesine sahip olmaktadır. Böylece taşımacılık sektörü içerisinde daha kolay şekilde iş bulmaktadır.

ODY Belgesi

Herkes ODY Belgesi Alabilir mi?

ODY nedir, ODY belgesi nasıl alınır? 2023 devamı olarak her isteyen orta düze yönetici belgesini alamaz. Karayolları Taşıma Kanunun belirlemiş olduğu yaş, eğitim ve sicil şartlarına uygun olmayan adayların belge için yapmış olduğu başvuru kabul edilmez. ODY belgesi alamayacaklar;

  • Kanunun belirlemiş olduğu yaş sınırına uygun olmayanlar,
  • Kanunda belirtilen maddeler içeriği olarak uygun adli sicil kaydına sahip olmayanlar,
  • Yönetici olmak için gereken eğitim düzeyinde öğrenim görmemiş adaylar belge alamazlar

Gerekli yeterliliğe sahip olan adaylar başvuru sonunda süreci başarılı şekilde tamamlayarak belgesini almaktadır. ODY nedir, ODY belgesi nasıl alınır? 2023 ile ilgili olarak adaylar faaliyet gösterecekleri alana göre yurt içi yada yurt dışı taşımacılık veya yolcu ya da eşya veya kargo taşımacılık sektörüne uygun olan ODY belgesini tercih etmektedir. belgeyi almaya hak kazanan adayla yasanın vermiş olduğu haklara dayanarak firmalarda yönetici pozisyonunda istihdam edilmektedir.