Psikoteknik Belgesi Sorgulama 2022

Psikoteknik belgesi sorgulama 2022 Psikoteknik merkezlerinde uygulanan sınavlarda başarılı olan kişilerin aynı Psikoteknik merkezden belgelerini alabilirler. Belge alma işlemi 1 Ocak 2019 yılından bu yana e-devlet kapısı üzerinden alınmaya başlamıştır. Eğer 5 yılı dolmamış Psikoteknik raporu olan sürücülerin e-devletten Psikoteknik belgelerini sorgulatabilirler. Psikoteknik sorgulama için e-devlet şifresiyle e-rapor sekmesine girilir. Bu kısımda raporun varlığı kontrol edilir.

Psikoteknik raporun sorgulanmasının ardından rapor çıktısı alınabilir. Eğer e-raporda Psikoteknik belgesine dair bir şey bulunmuyorsa rapor alınan merkeze gidilerek bilgi alınabilir. Sınava girilip başarılı sağlandığı takdirde e-devlet üzerine sistemsel sıkıntı olmadığı takdirde rapor bilgisi kısa sürede yansıyacaktır. Geçmişte alınmış Psikoteknik belgesi sorgulatılacaksa ve belgeye ulaşılamadıysa Psikoteknik merkezlerine gidilmelidir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi sorgulama 2022 yapmak isteyen kişiler bu belgeyi almadılarsa öncelikle belge almak için gerekli başvuruları yapmalıdırlar. Psikoteknik cihazlar ve psikologlar eşliğinde gerçekleşecek bu sınava girmeden önce gerekli evrakların Psikoteknik merkezlerine ibrazı gerçekleştirilmelidir. Bu belgelerin ibrazı 2 farklı şekilde olur.

  1. Ticari araç kullanan sürücülerin SCR 1 Belgesi ve SCR 2 Belgesi almış kişilerden istene evraklar
  2. Fazla alkol kullanımından dolayı ehliyetini kaptırmış sürücüler.

Her iki nedenden dolayı Psikoteknik belgesi alma işlemleri vardır. Psikoteknik raporu için ticari araç kullanan kişilerin ehliyet fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir. Psikoteknik raporun ehliyet iadesine dönük olarak başvuru yapılmasında da nüfus cüzdanı fotokopisi, ceza tutanağı aslı ve fotokopisi, 2 adet resim gerekmektedir. Tüm belgelerin ibraz edilmesinin ardından sınav gerçekleşir. Sınavdan başarı sağlandıktan 2 3 sonra Psikoteknik belgesi e- devlet sistemine düşecektir. Sorgulama yapıldıktan sonra fotokopisi alınabilir.

E-Devletten Psikoteknik Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Psikoteknik belgesi sorgulama 2022 1 Ocak 2019 yılından itibaren e-devlet üzerinden kolayca sorgulanmaktadır. Bu sorgulamanın nasıl yapıldığına dair hiçbir bilgiye sahip olunmasa bile endişe yaşanmamalıdır. PTT’den alınacak e-devlet şifresi ile internete girilebilecek telefon, bilgisayar ya da tabletten e-devlete girilir. Sistemden e-rapor sekmesine girilerek Psikoteknik belgesi sorgulanır. Bu belgenin çıktısı alınarak gerekli olan yerlere ibraz edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir