SRC Belgesi Kalkıyor mu? 2023

SRC Belgesi Kalkıyor mu? 2023

SRC belgesi kalkıyor mu? 2023 ticari amaç ile araç kullanımının dayandırılmış olduğu belgenin artık istenip istenmediğini açıklamaktadır. SRC belgesi ticari amaç ile eşya, kargo ve eşya taşıyan araçların sürücülerinin sahip olması gereken bir belgedir. Bu belge Karayolları Taşıma Kanun ile birlikte zorunlu hale geldiğinden dolayı belgenin kaldırılması söz konusu değildir.

SRC Belgeleri Nelerdir?

SRC belgesi kalkıyor mu? 2023 kapsamında birbirinden farklı SRC belgeleri bulunmaktadır. Ticari amaç güden araçların sahip olması gereken belge tipleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • SRC 1 Belgesi: Yurt dışına uluslar arası yolcu taşımacılığı yapan araç sürücülerinin sahip olması gereken belgedir.
  • SRC 2 Belgesi: İl ve ilçeler arasında yani yurt içinde yolcu taşıması yapacak araçların sürücülerinin alması gereken belgedir.
  • SRC 3 Belgesi: Uluslar arası eşya, yük ve kargo taşımak isteyen araçlarda zorunlu olması gereken belgedir.
  • SRC 4 Belgesi: Ülke sınırları içerisinde kalmak şartı ile eşya, yük ve kargo taşımak isteyen araç sürücülerinin zorunlu olarak bulundurması gereken belge tipidir.
  • SRC 5 Belgesi: Tehlikeli madde taşıyan tankerlerin kullanılması için gerekli olan SRC belge tipidir.

SRC belgesi kalkıyor mu? 2023 konusunda her belgenin içeriğinde olduğu gibi işleyişinde de farklıdır.

SRC Belgesi Süresi Ne Kadar?

SRC belgesi kalkıyor mu? 2023 konusunda hiçbir belgenin tümden kaldırılması söz konusu değildir. Ancak bu belgeler arasında SRC 5 belgesi edinildikten 5 yıl sonra geçerliliğini yitirmekte olup yenilenmesi gerekmektedir. Diğer tip SRC belgelerinde herhangi bir süre sınırlaması ve yeniden alınması gibi bir koşul bulunmamaktadır. Şartların taşınması ile birlikte amaçlarının doğrudan gerçekleştirmek adına sürücüler tarafından kullanımı devam etmektedir.

SRC belgesi kalkıyor mu? 2023 kapsamında genel süre olarak gerekli olan SRC belgesine sahip olan sürücülerin yaş sınırıdır. Kanunun belirlemiş olduğu yaş sınırını geçen sürücülerin sahip olduğu belgeler geçerliliğini kaybeder. Ayrıca gerek görülmesi halinde sürücülerin SRC belgesi alması ya da SRC belge eğitimini yenilemesi istenebilir. Bunun haricinde 4 tipte bulunana SRC belgeleri sadece yaş konusunda otomatik olarak sistemden silinmektedir.