SRC Belgesi Nasıl Alınır?2023

SRC Belgesi Nasıl Alınır? 2023

SRC belgesi nasıl alınır? 2023 sorusu ticari amaç ile çalışan sürücülerin belgeyi almak için yapması gereken aşamaları açıklamaktadır. SRC belgesi almak kanunların ön gördüğü şartların karşılanması ile mümkündür. Bunun için genel şartları tam olarak karşılayan sürücülerin mesleki yeterlilik sınavlarının başarılı bir şekilde geçmiş olması gerekir.

Sefaköy Src Kursu

SRC Belgesi Alma Koşulları

SRC belgesi nasıl alınır? 2023 kapsamında sürücülerin yeterlilik düzeyine ulaşmış olması aranmaktadır. Bu bağlamda mesleki yeterlilik karşılaması için sürücülerin;

  • Kanunun belirlemiş olduğu en düşük ve en yüksek yaş sınırlarına uygun olması gerekmektedir.
  • İstenen yaşta olan adayların E-devlet uygulaması üzerinden veya yetkili bir eğitim kurumu aracılığı ile başvuru yapması gerekir.
  • Yurt içi ve yurt dışı için ayrı bir şekilde belirlenen eğitim saatlerini eksiksiz olarak tamamlamalıdır.
  • Eğitim sonunda çoktan seçmeli sınav yöntemi ile yapılacak olan mesleki yeterlilik sınavından başarılı sayılacak olan puanı geçmiş olması gerekmektedir.
  • Yazılı sınavı başarılı şekilde geçen adayların hazırlanan uygulama sınavında istenen başarılı sonucu almış olması gerekir.
  • Başarılı sonuçların ardından adaylar SRC belgesi nasıl alınır? 2023 kapsamında istenen belgeleri gerekli yerleri eksiksiz olarak teslim etmesi gerekmektedir.

Böylece belge almaya hak kazanan adaylar kısa süre içerisinde SRC belgelerini alarak, belgenin tipine göre ticari faaliyetlerine başlamaktadır.

SRC Belgesi İle Çalışma

SRC belgesi nasıl alınır? 2023 ile ilgili olarak farklı tipte bulunana SRC belgeleri ile taşımacılık yapmaya başlanır. Ancak belgenin alınması için en küçük yaş uygulaması olduğu gibi en yüksek yaş uygulaması da bulunmaktadır. Bu kapsamda kanunun belirlemiş olduğu yaş sınırını geçen sürücülerin SRC belgeleri otomatik olarak silinmektedir. İşlevini kaybeden SRC belgesi ile kapsadığı içerik bakımında ticari faaliyette bulunulması yasaktır.

SRC belgesi nasıl alınır? 2023 kapsamında alınan belgeler ile çalışma süresi içerisinde gerek görülmesi halinde belgenin yenilenmesi ya da eğitimlerin en başından alınması olabilir. Ancak SRC 5 belgesi ile yapılan tehlikeli madde taşıma yapmak isteyen sürücüler kanun kapsamı dahilinde bu alanda 5 yıl olan kısıtlama çerçevesinde taşımacılık işlemini yerine getirmektedir. bu süre sonunda kanun uygulanmaktadır.