SRC Belgesi Ne İşe Yarar? 2023

SRC Belgesi Ne İşe Yarar? 2023

SRC belgesi ne işe yarar? 2023 sorusu karayolları zerinde taşımacılık işi yapan her türlü sürücünün bilgi edinmesi gereken konudur. SRC belgesi ister yurt içi ister ise yurt dışı olsun, yolcu ya da yük taşıma işlemi yapan sürücülerin alması gereken belgedir. Bu belge sürücülerin mesleki olarak yeterlilik düzeyini göstermektedir.

SRC Belgesini Kimler Alır?

SRC belgesi ne işe yarar? 2023 konusu aynı zamanda kimlerin SRC belgesi alması gerektiğini açıklamaktadır. SRC belgesi yapılan taşımacılığın ticari olarak gerçekleşmesi durumunda zorunlu olan belgedir. Bu kapsamda;

  • Yurt dışına eşya, yük ve kargo sevkiyatı yapan sürücüler,
  • Uluslar arası olarak yolcu nakli yapan araçların sürücüleri,
  • Yurt içinde farklı il ya da ilçelere yük ve eşya sevkiyatı yapan sürücüler,
  • Yurt içerisinde yolcuların taşımacılığı ile uğraşan araç sürücüleri,
  • Tehlikeli madde taşıyan araçların dürücüleri SRC belgesi almaktadır.

SRC belgesi ne işe yarar? 2023 kapsamında karayollarını diğer amaçlar için kullanan sürücüler için SRC belgesi işlevsellik göstermemektedir. Bu nedenle bu maddeler haricinde kalan sürücülerin SRC belgesi almak gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır

SRC Belgesi Amacı Nedir?

SRC belgesi ne işe yarar? 2023 ile ilgili olarak alınacak olan belgeler sürücülerin taşımacılık konusunda daha bilgili olmasını sağlamaktadır. Sürücülerin yapacağı taşımacılık hizmetlerine hem psikolojik hem de bilgi düzeyi açısından hazır olmasını sağlamaktadır. Yeterli düzeyde bilgi imkanı sağlayarak karayollarında kurallı ve düzenli bir işleyin meydana gelmesini sağlar. Karayollarında yapılan işin ticari amaç ile yapılıp yapılmadığının ayırt edilmesine yardımcı olmaktadır.

SRC belgesi ne işe yarar? 2023 kapsamında sürücüler kanunun ön gördüğü şekilde belgelere sahip olması ile birlikte yapılan ticari faaliyetin hem daha güvenli hem de yasal olmasını sağlamaktadır. ayrıca SRC belgeleri belli bir yaş sınırının kapsayarak, sınır üzerinde bulunan sürücülerin belgelerini otomatik olarak sitemden silmektedir. Böylece trafik içerisinde hem ticari işlem ile uğraşan sürücülerin hem de diğer sürücülerin güvenliğini sağlamaktadır. SRC belgesi tipi doğrultusunda farklı kollarda bulunan taşımacılık hizmetleri ile ilgilenerek, çalışma alanı genişletilebilir.