SRC Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

SRC Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

SRC belgesi ne kadar sürede alınır? sorusu belgenin başvurulmasının ardından ne zaman sahip olunacağını açıklamaktadır. Bu bakımda SRC belgesi almak bazı zorunlu şartların sağlanması ile alınmaktadır. Evrakların hazırlanması ve takibi gibi süreçler dijital ortam olan e-devlet üzerinden sağlandığından dolayı belgenin alınması ve kullanılması ile ilgili süreç daha hızlanmaktadır.

Sivrikaya SRC Kursu

SRC Belgesi Süreçleri

SRC belgesi ne kadar sürede alınır? konusunda belge almak için ilk olarak yetkili eğitim kurumları veya e-devlet üzerinden başvuru yapılması gerekir. Başvurusu onaylanan adaylar,

  • Yurt içi taşımacılık hizmetlerinde SRC belgesi kullanmak için 28 saatten az olmamak kaydı ile eğitim almaktadır.
  • Yurt dışı taşımacılık hizmet kapsamında kullanılacak olan SRC belgeleri için 32 saatten az olmamak üzere eğitim alır.
  • SRC 5 belgesi almak isteyen adaylar ise 18 saatten az olmamak kaydı ile eğitime tabii tutulmaktadır.

SRC belgesi ne kadar sürede alınır? Kapsamında bu eğitimleri eksiksiz şekilde tamamlayan adaylar uygulama eğitimlerine başlamaktadır. Alınacak olan SRC belgesi tipine göre video görsellerden oluşan eğitim süre değişiklik göstermektedir. Tüm eğitimleri sorunsuz olarak geçen adaylar yapılacak olan çoktan seçmeli sınavda başarılı olmak kaydı ile SRC belgesi almaya hak kazanmaktadır.

SRC Belgeleri Sınavları ve Başarı

SRC belgesi ne kadar sürede alınır? Kapsamında adaylar eğitim sonunda yapılacak olan sınava alınmaktadır. Çoktan seçmeli soruların bulunduğu sınavda taban puan olan 60 puanı geçen adaylar başarılı sayılmakta olup uygulama sınavına girmeye hak kazanır. Uygulama sınavında adaylar kendilerine gösterilen 3 adet video görsel sorulardan en az 2 tanesine doğru cevap verince başarılı olurlar. Başarılı adaylar sınav sonunda müracaat etmiş olduğu belgeyi almaya hak kazanırlar.

SRC belgesi ne kadar sürede alınır? ile ilgili olarak başarılı olan adaylar kendilerinden istenen evrakları eksiksiz teslim etme ile soruludur. Evrakların teslimden sonra belge teslim süreci başlamaktadır. Adaylar e-devlet üzerinden yapacağı sorgulama ile belgelerinin sürecini takip etmektedir. Süreci tamamlanan adaylara hak etmiş oldukları SRC belgeleri en kısa süre içerisinde verilmektedir. Böylece sürücüler ticari işlerine başlayabilirler.