SRC Belgesi Sorgulama

SRC Belgesi Sorgulama

SRC belgesi sorgulama belge hakkında kesin bilgileri içermektedir. Belgenin hazırlanma sürecini, tipine göre geçerlilik süresini, yaşa bağlı olarak iptal edilip edilmediği vb. konularda sonuçları ortaya koymaktadır. belge sorgulama herkesin ulaşabileceği bir adres içerisinde birkaç adım sonua yapılacak işlemleri kapsamaktadır. Böylece sürücüler sorunsuz şekilde ticari işlerine devam etmektedir.

SRC Belgesi Sorgulama Adımları

SRC belgesi sorgulama yapılabilmesi için ilk olarak sürücülerin kendilerine ait bir e- devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte her türlü bilgiye dijital ortamda ulaşma imkanı sunan e-devlet şifresi bulunan sürücüler;

  • turkiye.gov.tr adresine kendilerine ait olan şifre ile giriş yapılır.
  • Site içerisinde yer alan kurumlar linki tıklanarak işlem yapılacak kurum seçilir.
  • Kurumlar arasından Ulaştırma Bakanlığı’nın sunmuş olduğu hizmetler linki seçilir.
  • Açılan sekmede Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgula butonu seçilerek işlem yapılır.

SRC belgesi sorgulama işlemi sırasında açılan sayfa üzerinde SRC belgesi ile ilgili olan tüm bilgilere erişilmektedir. Sürücüler istekleri halinde bu sayfa içerisinde yer alan bilgileri yazdır butonunu tıklayarak, belge olarak kendilerine çıkartıp muhafaza edebilirler.

SRC Belgesini Alma

SRC belgesi sorgulama sayfası üzerinden erişilen bilgiler ile aşaması öğrenilen süreç takip edilmektedir. sürecin tamamladığı sorugulam ekranında göründüğü andan itibaren sürücüler, işlemleri tamamlanmış olan SRC belgelerini alırlar. Sürücülerin yaptıkları işlerin karşılığı olarak düzenlenmekte olan belgelerin yokluğu ile çalışmaları durumunda ceza işlemlerine maruz kalmaktadır. Belgesi hizmet vermek nedeni ile hem araçların sürücüleri hem de araçların ait olduğu firmalara cezai işlem uygulanmaktadır.

SRC belgesi sorgulama ile ilgili olarak grekli takiplerini yapan sürücüler, işlemlerin tamamlanması ile işlerine dönebilirler. Ayrıca sorgulama içerisinde yer alan bilgiler doğrultusunda 5 yıl sonunda yenilenmesi gereken SRC 5 tipindeki belgelerin, iptalinden öne gerekli işlemleri başlatmaları mümkündür. Böylece bu belge ile işlem yapan firma ve sürücüler, çalışma işleyişlerinin herhangi bir aksaklığa uğramasını engellemektedir. Yaş sınırını aşan sürücülerin sahip olduğu SRC belgeleri otomatik olarak sistemden silindiğinden dolayı sorgulama ekranında herhangi bir bilgi çıkmayabilir. Doğru ve düzenli işleyişi sağlamak için sorgulama ekranı sürekli kontrol edilmelidir.