Üst Düzey Yönetici Belgesi Ne İşe Yarar? 2023

Üst Düzey Yönetici Belgesi Ne İşe Yarar? 2023

Üst düzey yönetici belgesi ne işe yarar? 2023 sorusu taşımacılık istenen zorunlu belgenin açıklamasıdır. Üst düzey yönetici Karayolları Taşıma Kanunu içeriğine uygun olarak çalışan firmaların üst yönetim düzeyinde çalıştırılan yöneticidir. Bu yöneticilerin yeterliliğini gösteren belgeye üst düzey yönetici belgesi adı verilir. Bu belge ile yurt içi ya da yurt dışı taşıma firmalarında iş bulma imkanı kolaylaşmaktadır.

ÜDY belgesi

Üst Düzey Yöneticilik Belgesinin Geçerli Olduğu Alanlar

Üst düzey yönetici belgesi ne işe yarar? 2023 kapsamında farklı tiplerde bulunan belgeler taşımacılık sektöründe farklı kollarda hizmet verileceğini göstermektedir. Bu bağlamda adayların alacağı belgeler ve çalışacağı alanlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • ÜDY 1 Belgesi: Uluslararası olarak yolcu taşımacılığı yapan firmalarda yönetici pozisyonunda çalışmak için gerekli olan belgedir.
  • ÜDY 2 Belgesi: Yurt içinde yolcu taşımacılık işi yapan firmalarda yönetici olarak çalışmayı sağlayan belgedir.
  • ÜDY 3 Belgesi: Yurt dışına yani uluslar arası kargo ve eşya taşımacılığı yapan firmalarda çalışmayı sağlayan belgedir.
  • ÜDY 4 Belgesi: Ulusal olarak eşya ve kargo taşımacılığı yapan firmalarda yönetici olara çalışmak için aranan belge tipidir.

Üst düzey yönetici belgesi ne işe yarar? 2023 ile ilgili olarak seçilen belge türüne göre firmalarda çalışılmakta olup, farklı firma veya aynı anda iki firmada çalışmak için gerekli olan belgelerin hepsine sahip olmak gerekir.

Kimler Üst Düzey Yönetici Belgesi Almaktadır?

Üst düzey yönetici belgesi ne işe yarar? 2023 konusu gereğince iş kolu kapsamında çalışma imkanından faydalanmak isteyenler kanunun ön gördüğü şartları taşımak zorundadırlar. Bununla ilgili olarak aranan gerekli şartlar şunlardır;

  • İstenen eğitim düzeyine sahip olmak (lise ve dengi okul mezunu olmak)
  • Kanunun belirlemiş olduğu maddeler kapsamında herhangi bir adi sicil kaydının bulunmaması,
  • Kanunun belirlediği yaş sınırını geçmiş olmaktır. ( 18 yaşını bitirmiş ve 19 yaşından gün almış olma)

Üst düzey yönetici belgesi ne işe yarar? 2023 içeriği gereğince bu şartları taşıyan adaylar isteğine göre belirledikleri üst düzey yönetici belgesine sahip olmak için gerekli yerlere başvuru yapabilirler.