SÜRÜCÜ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ KURSU EĞİTİM HALKALI, SINAV HALKALI SRC KURSU

Sürücü Mesleki Yeterlilik belgesi ticari araç sürücülerinin mesleki açıdan almak zorunda oldukları belgelerdir. 

Sürücü Mesleki Yerlilik Belgesini konu ettiğim yazımızda sizlere elimizden geldiğince bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Bu çerçevede öncelikle Sürücü nedir? Sürücü nasıl olunur? Sürücü olabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Gerekli belgeler nelerdir? Sorularının cevaplarını verelim.

Sürücü Nedir? Otomobil ve benzeri bütün motorlu taşıtları karayollarında kullanan veya süren kişiye sürücü diyoruz.

Sürücü Nasıl Olunur?  18 yaş itibari ile araç kullanabilmek için eğitim alıp sınava girerek sürücü belgesi alabilirsiniz. 

Sürücü belgesi almak için sürücü kurslarına kayıt yaptırmalı ve sonra derslerine katılarak sınavlara hazırlanmalısınız.

T.C Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş sürücü kurslarından birine kayıt yaptırıp sınavları başarı ile geçtiniz ve sürücü belgenizi cebinize koydunuz. Artık sürücüsünüz veya Şoför oldunuz diyelim hayırlı olsun.

 

“Trafik eğitimlerinin hepsinin temelinde iyi sürücü yetiştirmek ve iyi sürücü olmak vardır. Bu anlamda sürücü belgeniz var olabilir trafiğe çıkıp araç ta kullanıyor olabilirsiniz bu yeterli değil nasıl ki toplumda yaşama kurallarına genel manada adap deniyorsa trafik içinde adap gerekiyor kornaya basmak selektör yapmak makas atmak slalom yapmak bunların hepsi trafikte huzursuzluk ve kaza sebebidir. Huzur içinde sürücü olmalı acele etmemeliyiz. Eski bir tabir ile ömür biter yollar bitmez.    Sadece trafik kurallarına uymak bizim ve sevdiklerimiz içindir. 

1- Sakin ve Kendinden Emin (SEFAKÖY, HALKALI, İKİTELLİ SRC KURSU)  


 

 Trafik akışı içerisinde soğukkanlılığımızı sürekli korumak ilk prensibimiz olmalıdır. Seyahat halindeyken aracımızda beklenmeyen bir arıza veya bir trafik kazasına maruz kalabiliriz soğukkanlılığımızı koruyarak önce can güvenliği sonra yol güvenliği her türlü tedbiri alarak panik yapmamalıyız.

 

 

2- “Bak Bana Ben Buradayım.” (SEFAKÖY, HALKALI,
İKİTELLİ SRC KURSU)

Nasıl ki biz her şeyi görerek mükemmel olamayacaksak bunun karşımızdaki insanlardan ve sürücülerden de beklememeliyiz. Sürekli dikkat ederek soğukkanlı bir şekilde kurallara uymalıyız.

3- Yola Devam Ederken Zihni Dağıtmamak  (SEFAKÖY,
HALKALI, İKİTELLİ SRC KURSU)

Araç kullanırken tek gerçeğimiz araç kullanmak kendi güvenliğimizi ve yolda olan diğer insanların güvenliğini ön planda tutmaktır. Trafikte seyir halindeyken telefonla konuşmak yanındaki veya arka koltuktakiyle muhabbet etmek
veya yemek yemek doğru bir hareket değildir. Nedeni ise ilginin ve algının dağılması kazaların en büyük sebebidir.
4-“Gözler ve
Refleksler Sonuna Kadar Açık
(SEFAKÖY,
HALKALI, İKİTELLİ SRC KURSU)

Sadece gidilen yola odaklanmak acemiliktir. İyi sürücü etraftaki  hayvanları (Örneğin bir kedi her an yola fırlayabilir.)  ara sokaklardan büyük caddelere çıkma potansiyeli olan çocukları yoldaki diğer araçları görmek için de gözünü dört açar refleksleri kuvvetlidir.”
Kullandığınız otomobil motosiklet ve bunun gibi araçları kendiniz ve aileniz için özel olarak kullanıyor iseniz herhangi bir probleminiz yok yolunuz açık olsun.

Ticari taksi hatlı minibüs kamyonet kamyon tır otobüs ve bunlar gibi araçları kullanarak geçiminizi temin etmeye başlarsanız Şoförlük işini Meslek olarak yapmaya başlamış sayılırsınız. Mesleki yeterlilik belgesi dünya standartlarında ve ülkemizde hangi meslek olursa olsun icra edebilmek için eğitimle sınavla almak zorunda oldukları belgedir. Mesleki yeterlilik belgesi eğitimleri meslek odaları veya ilgili bakanlığın
yetkilendirdiği kurslar tarafından verilir. Mesleki yeterlilik kurslarında eğitimler yine T.C Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanan alanında yeterli eğitimleri almış eğitmenler tarafından verilir. Mesleki Yeterlilik kurslarının
eğitim programları milli eğitim bakanlığınca belirlenen eğitim planı üzerinden yapılır. Mesleki yeterlilik belgesinin amacı kişilerin meslek hayatları boyunca başarılı bir birey olarak zorlanmadan işlerini yapabilmelerini hedeflemektedir. Buna örnek vermek gerekir ise bir fabrikada çalışacak bir personelin kullanacağı cihaz ve aparatları tanımadan bilmeden iş yapabilmesi ve sonuç elde edebilmesi neredeyse imkânsızdır. Kaliteli üretim mutlu bir çalışma hayatı ve iş kazalarının önüne geçmek için verilen eğitimin adıdır Mesleki Yeterlilik
Belgesi Kursu ise eğitim sürecinizin başlayarak tamamlandığı süreci organize eden T.C Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen eğitim kurumunun eğitim süreci için geçirdiği zamandır.

ü 
Src1 (SEFAKÖY, HALKALI,
İKİTELLİ SRC KURSU)
Belgesi
:
Uluslararası yolcu taşıyabilmek için araç sürücüsünün mesleki yeterlilik belgesi SRC1 olmak zorundadır ve zorunludur.

ü 
Src2 (SEFAKÖY, HALKALI,
İKİTELLİ SRC KURSU)
Belgesi
:
Yurt içerisinde yolcu taşıyabilmek için araç sürücüsünün mesleki yeterlilik belgesi SRC2 olmak zorundadır ve zorunludur.

ü 
Src3 (SEFAKÖY, HALKALI,
İKİTELLİ SRC KURSU)
Belgesi
:
Uluslararası yük taşıyabilmek için araç sürücüsünün mesleki yeterlilik belgesi SRC3 olmak zorundadır ve zorunludur.

ü 
Src4 (SEFAKÖY, HALKALI,
İKİTELLİ SRC KURSU)
Belgesi
 

Yurt içerisinde yük taşıyabilmek için araç sürücüsünün mesleki yeterlilik belgesi SRC4 olmak zorundadır ve zorunludur.

ü 
Src5 (SEFAKÖY, HALKALI,
İKİTELLİ SRC KURSU)
Belgesi
:

Tehlikeli madde taşıyabilmek için araç sürücüsünün mesleki yeterlilik belgesi SRC5 olmak zorundadır ve zorunludur. Src5 Belgesi alabilmek için Src3 veya Src4 belgeniz olmadır. Mantığına gelince önce yük taşıma sonra tehlikeli madde taşımadır.  

Src Belgesi Kapsamları: (HALKALI İKİTELLİ SEFAKÖY SRC BELGESİ)

Src1 belgesi uluslararası yolcu taşıma belgesidir. Src1 belgesi eğitimleri Src2 belgesi (yurtiçi yolcu taşıma) belgesi eğitimlerini de kapsar. Uluslararası yolcu taşıma mesleki yeterlilik belgesine sahip sürücü (Src1) Src2 belgesi sahibi de sayılır. Src2 belgesi sadece yurt içerisinde yolcu taşıma mesleki yeterlilik belgesidir. Yurt dışını kapsamaz.

Src3 belgesi uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesidir. Src3 belgesi eğitimleri Src4 belgesi (yurtiçi eşya kargo taşımacılığı) eğitimlerini kapsadığı için Src3 belgesi sahibi sürücü Src4 belgesini almış sayılır. Src mesleki yeterlilik belgesi ana temelde 2’ye ayrılır; yolcu ve yük taşıma Yolcu ve yük taşıma da kendi içerisinde yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 2’ye ayrılır. Uluslararası yük taşıma belgesi sahibi olan (SRC3) sürücü yurt içerisinde de yük taşıyabilir. Uluslararası yolcu taşıma belgesine(SRC1) sahip sürücü yurt içerisinde de yolcu taşıyabilir.

Src2 belgesine sahip sürücü yurtiçinde yolcu taşıyabilir yurtdışında taşıyamaz.

Src4 belgesine sahip sürücü yurtiçinde yük taşıyabilir yurtdışında taşıyamaz.

Psikoteknik Belgesi:  (HALKALI İKİTELLİ SEFAKÖY SRC BELGESİ) Ticari araç sürücülerinin mesleki yeterlilik belgesinin sınıfına bakılmaksızın hepsinin almak zorunda olduğu bir belgedir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı psikoteknik değerlendirme merkezlerinde yetkili psikologlar gözetiminde en az 1 saat sürmekte olan testin adıdır.

Sürücünün ruhsal ve fiziksel olarak ticari araç kullanıp kullanamayacağını simülatör cihazında yapılan test ve devamında psikiyatr muayenesi ile sonlanır. 5 yılda bir yenilenmek zorundadır.

Sürücü Mesleki Yeterlilik Kursu; Src1, Src2, Src3, Src4, Src5 Ve Psikoteknik Belgesi Sivri kaya Src Eğitim Kurumları Halkalı – İkitelli-Sefaköy Src Kursu

 

Sivirkaya Src Eğitim Kurumları 2013 yılı itibariyle Halkalı Merkez’de Tekinler İş Hanı (Bakırköy 31. Noterliği ve Koza Sürücü Kursu’nun olduğu bina) en üst katında 6 derslik ve 180 kontenjanı ile SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5 belgelerini T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca verilen yetki ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Sivrikaya Psikoteknik değerlendirme merkezi T.C. Sağlık Bakanlığınca verilen yetki ile aynı adreste hizmet vermektedir.