Üst Düzey Yönetici Belgesi Nasıl Alınır 2023?

Üst Düzey Yönetici Belgesi Nasıl Alınır 2023?

Üst düzey yönetici belgesi nasıl alınır 2023? Bu belge yalnızca iliği kurs merkezlerince yapılan kurslara katılım sağlanarak alınır. Başvuru yapmak isteyen kişiler bu belgeyi verme yetkisine sahip olan kurs merkezlerine başvuru yaparak kursa katılmalıdırlar. Kursa katılımın sağlanmasından sonra üst düzey yöneticilik sınavına girilmektedir. Bu sınavdan başarılı sağlanırsa üst düzey yönetici belgesi alınabilir. Sınava girecek olan her kursiyerin 4 kez sınava katılma hakkı bulunmaktadır.

Bu sınava başvuru yapmak için en az lise mezunu olmak gerekir. ÜDY 3 belgesi için eğitim süresi toplam 104 saattir. Ody4 belgesi için 105 saat eğitim devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bu eğitim sürecine katılan adaylar ulaştırma bakanlığının yapacağı mesleki yeterlilik sınavına girerler. Bu sınavda en az 70 puan alarak başarı sağlamalıdırlar. 70 puan barajını aşan adaylar orta düzey yönetici unvanına sahip olurlar.

ÜDY belgesi

Üst Düzey Yönetici Belgesi Kaça Ayrılır?

Üst düzey yönetici belgesi nasıl alınır 2023? Üst düzey yönetici belgesi 4’e ayrılmaktadır. Bu belgelerin her birini alma aşamaları farklılık göstermektedir. Her bir belge farklı kurs içerileri, sınav süreçleri ve uygulamaları içermektedir. Bu 4 üst düzey yönetici belgeleri şunlardır;

  1. ÜDY 1 BELGESİ; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı
  2. ÜDY 2 BELGESİ; Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı
  3. ÜDY 3 BELGESİ; Uluslararası Eşya-Kargo Taşımacılığı
  4. ÜDY 4 BELGESİ; Yurtiçi Eşya-Kargo Taşımacılığı

Üst düzey yönetici almanın belirli şartları vardır. Bu belgeyi almak için yönetmeliğin belirlediği eğitime katılma Şartları Bulunmaktadır.

Üst Düzey Yönetici Alma Belgesi Şartları

Üst düzey yönetici belgesi nasıl alınır 2023? Bu belgeyi almak için belirli şartların ve eğitim sürecinin yönetmeliğin belirledi şartlar doğrultusunda yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlardan birisi lise ve dengi okullardan mezun olmaktır. Her bir belgenin farklı eğitim süreleri bulunmaktadır. Bu eğitime katılma ve belirlenen saatlere tam katılım zorunluluğu vardır. Yani müfredatta bulunan konuların %80 oranlık kısmına katılım sağlamak şarttır. Sınavda 70 puan barajını aşarak bu belgeler almaya hak kazanılır. Belge alma şartları eksiksiz olarak yerine getirildikten sonra ilgili birimlere gerekli evrakların ibrazı yapılarak alınır.