ODY Belgesi Kimler Alabilir? 2023

ODY Belgesi Kimler Alabilir? 2023

ODY belgesi kimler alabilir? 2023 sorusu herkesin bu belgeye sahip olamayacağını, taşımacılık firmalarında orta düzey yönetici olarak çalışamayacağını göstermektedir. Orta düzey yönetici belgesini sahip olmak için ilk olarak Karayolları Taşıma Kanunun belirlemiş olduğu şartların taşınması gerekmektedir. Bu şartlar belge sahibi olmak isteyenler arasında doğru olanın seçilmesine olanak sağlamaktadır.

ODY Belgesi

ODY Belgesi Alacalar

ODY belgesi kimler alabilir? 2023 kapsamında adayların başvuru yapmaları ve başvurularının kabul edilmesi için şu şartları taşıyor olması gerekmektedir;

  • Başvuru tarihi itibari ile en az ortaokul düzeyinde eğitim görmüş olması gerekmektedir.
  • Başvurunun yapıldığı tarihte 18 yaşını tam olarak doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olması gerekmektedir.
  • Kanunun ön gördüğü suçlar kapsamında yapılacak olan adli sicil kaydı içerisinde herhangi bir sabıka kaydının olmaması gerekmektedir.

ODY belgesi kimler alabilir? 2023 ile ilgili olarak bu şartları taşıyan adaylar başvurularının kabulünden sonra orta düzey yöneticilik mesleki yeterlilik belgesini almak için gerekli eğitimlere başlamaktadır. Eğitim süresini doğru ve eksiksiz şekilde tamamlayan adaylar orta düzey yöneticilik belgesi için Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde hazırlanmış olan çoktan seçmeli sınava girerler. Sınavdan 100 üzerinden 70 puan alan adaylar orta düzey yöneticilik belgesi almaya hak kazanırlar.

ODY Belgesinin Alınması

ODY belgesi kimler alabilir? 2023 konusunda belgeyi almaya hak kazanan adaylar kendilerine ait olan e-devlet adresinde, kendi şifreleri ile giriş yaparak alabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olan belgelerin temin edilmesinden sonra adayların almış olduğu orta düzey yöneticilik belgesi türüne göre hizmet veren firmalarda yönetici pozisyonunda çalışabilirler.

ODY belgesi kimler alabilir? 2023 kapsamında eğitim veya sınav süreci içerisinde başarısız olan adayların ODY belgesi düzenlenmemektedir. Bu adaylar başvuru kısmından başlayarak orta düzey yöneticilik mesleki yeterlilik belgesi alma sürecine yeniden girmektedir. Gerekli şartların sağlanması durumunda aynı usulde ODY belgeleri temin edilmektedir. Adaylar yolcu veya yük taşıma ya da her ikisini birden yapan bir taşıma firmasında çalışmak için gerekli olan diğer ODY belgesine başvurmaktadır. Bu başvuru ile süreç aynı şekilde işlemektedir.